Dieta niskobiałkowa zalecana  u osób z niewydolnością nerek i wątroby.  Działa zapobiegawczo nadmiernemu wytwarzaniu  toksycznych dla organizmu produktów przemiany białkowej. Dostarcza potrzebnej ilości energii i składników odżywczych choremu.

Potrawy przyrządza się metodą gotowania, duszenia i pieczenia bez dodatku tłuszczu. Podprawia się zawiesiną z mąki i śmietany lub mleka, kefiru i jogurtu. Tłuszcz (masło, olej) należy dodawać do gotowych już potraw. Wszystkie posiłki przyrządza się bez dodatku soli, a dozwoloną jej ilość podaje się osobno. W celu polepszenia smaku potraw można je zakwasić np. sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym,, kiszonym żurkiem, serwatką, galaretką, kisielem owocowym. Smak potraw poprawią także przyprawy ziołowe (świeże i suszone): zielona pietruszka, koperek, seler naciowy, kminek, bazylia, melisa, mięta, estragon, kolendra, tymianek, majeranek a także słodka papryka, cynamon, wanilia.
Z uwagi na zmniejszenie płynów należy ograniczyć zupy – można je z diety wyłączyć. Ilość warzyw i owoców zmniejsza się ze względu na zawartość w nich dużej ilości potasu i wody. Wskazane jest wypłukiwanie potasu z ziemniaków i warzyw poprzez moczenie, odlewanie wody w trakcie gotowania i niewykorzystywanie wywarów. Powinno się ściśle przestrzegać ilości białka w diecie. Białko zwierzęce (choć jest ono w niewielkiej ilości) powinno być rozłożone na trzy główne posiłki.

Poniżej przykładowy jadłospis na 2400 kcal i 40 g białka

I Śniadanie:

  • Herbata z cytryną (250 ml)
  • Pieczywo niskobiałkowe, niskosodowe (100 g) z masłem (15 g), serem twarogowym (30 g), przecierem owocowym (owoce 100 g) i miodem (40 g)

II Śniadanie:

  • Bułka niskobiałkowa, niskosodowa (50 g) z margaryną miękką (10 g) i pomidorem (100 g)

Obiad:

  • Żurek z ziemniakami (250 ml, ziemniaki 100 g)
  • Makaron nitki niskobiałkowy (60 g) z mięsem (50 g) i włoszczyzną (100 g)

Podwieczorek:

  • Mus owocowy (100 g) z bitą śmietaną (40 g)

Kolacja:

  • Ryż (65 g) z jabłkami (100 g)
  • Bawarka (250 ml)