W diecie rozdzielczej przyjmujemy równocześnie białko i skrobię.

W procesie trawienia białek w układzie trawiennym dochodzi do wydzielenia enzymów o charakterze kwaśnym, podczas gdy skrobia trawiona jest w środowisku zasadowym. Po spożyciu samych białek żołądek trawi je – w zależności od rodzaju pokarmu – w ciągu 3 – 4 godzin a swoją zawartość przesuwa do jelit.

Podobnie jest w przypadku skrobi. Sama skrobia trawiona jest już w ustach, pod wpływem enzymów o charakterze zasadowym, a kolejne etapy jej trawienia przebiegają w żołądku oraz w jelicie cienkim. Natomiast białka są trawione dopiero w żołądku, w środowisku kwasów żołądkowych.

Jeśli zjadamy równocześnie białka i skrobię, soki trawienne ulegają neutralizacji. Żołądek nie pracuje odpowiednio, a jego zawartość zalega w nim nawet do 6 godzin. Ale my nie wytrzymujemy tyle godzin bez jedzenia. Po spożyciu następnej porcji pokarmu niestrawione jedzenie przesuwa się z żołądka do jelit, gdzie ulega gniciu, co pogarsza całkowicie funkcjonowanie układu trawiennego. W ten sposób w jelitach gromadzi się mnóstwo odpadów i substancji toksycznych, które powodują wzdęcia i poczucie pełnego żołądka.

Do białek zaliczamy wszystkie postacie mięsa oraz mleka, a także jaja, soję i pochodzące z nich wyroby. A do skrobi zaliczmy ziemniaki, zboże, kukurydza, rośliny strączkowe oraz pochodzące z nich wyroby.

Jeśli pokarm białkowy zawiera mniej niż 10% skrobi, liczy się on jako pokarm białkowy. Np. kotlet (czyli białko) panierowany w bułce tartej (czyli skrobia), jest pokarmem białkowym, ponieważ zawartość bułki nie przekracza w nim 10%. Makaron, mimo zawartości białek, których jest w nim jednak mniej niż 10%, uznajemy za produkt skrobiowy.

Praktycznie każdy produkt zawiera zarówno białka, jak i skrobię, ważna jest jednak ich ilość %.

W przypadku przestrzegania zasad diety rozdzielczej żołądek potrafi strawić jedzenie w ciągu 2 – 3 godzin. Nie pozostawiając przy tym niestrawionych cząstek, a wszystkie elementy są lepiej wykorzystane.

Należy jednak uważać na owoce, które należy spożywać wyłącznie „na pusty żołądek”, lub przynajmniej 1/2  godziny przed jedzeniem. Trawienie owoców trwa około 20 – 30 minut. Jedzone wraz z innymi pokarmami powodują zakwaszenie układu trawiennego. W przypadku spożywania owoców wraz z białkami i skrobią, kwasy owocowe spowalniają też proces trawienia, a jedzenie staje się źródłem dużej ilości substancji odpadowych, ponieważ wszystko gnije.

Przedłużony okres trawienia w żołądku oznacza utrudnienie trawienia w całym układzie trawiennym i powoduje zaparcia. W ten sposób organizm traci niepotrzebnie dużo energii.

Dieta rozdzielcza jest niczym nowym. Kiedyś jadano mięso 1 – 2 razy w tygodniu. Dziś spożywamy je 3 x dziennie i bez niego nie możemy sobie wyobrazić naszego menu.

Zauważmy, jak jadają małe dzieci. Kiedy dostają chleb z masłem i wędliną, zjadają wędlinę, zlizują masło, a chleb pozostawiają nietknięty. Lub odwrotnie – zjadają chleb z masłem i zostawiają wędlinę. Małe dzieci posiadają naturalny instynkt i wiedzą, co im służy. Zdarza się, że jeśli im czegoś brak, jedzą glinę, czy ogryzają ścianę. Stopniowo jednak nabierają nawyków typowych dla ich otoczenia – jak np. jedzenie kanapek w całości.

Nie łączymy w jednym posiłku skoncentrowanych białek i skrobi, a wkrótce zauważymy, że nasze ciało lżej pracuje.

Jakie odżywianie można jednak nazwać zdrowym i jakie warunki powinna spełniać zdrowa żywność?

  • Jest nietoksyczna, czyli nie zawiera substancji chemicznych, które stanowią obciążenie dla organizmu
  • zawiera dostateczną ilość mikro substancji odżywczych, spełniających codzienne zapotrzebowanie organizmu
  • jest łatwostrawna, czyli nie pozostawia po sobie zbyt dużo substancji odpadowych.