Zdrowa-Dieta.info - Spis Najlepszych Diet

Dieta 1200 Kalorii

19
Sty
2015

Polega na codziennym spożywaniu posiłków dostarczających 1200 kalorii naszemu organizmowi.

Chociaż dzienna dawka kalorii jest niższa od zalecanej przez specjalistów żywienia, to dieta ta jest bogata w witaminy A, E, C, B6, B12, kwas foliowy, cynk i błonnik. Przypomnijmy, że witamina A jest konieczna do prawidłowego widzenia, zapobiega zakażeniom, reguluje procesy wzrostu i rozwoju. Z kolei witamina E cechuje się właściwościami przeciwutleniającymi – jej niedobór może spowodować zmiany w układzie mięśniowym. Znana wszystkim witamina C odpowiada za równowagę w organizmie. Jej brak powoduje osłabienie, obrzęki dziąseł, skłonność do krwawień, zmniejszenie odporności na zakażenia, zmęczenie. W przypadku niedoboru witaminy B6 może dochodzić do zapalenia spojówek oraz stanów zapalnych skóry twarzy, warg i języka. Jej obecność w organizmie ludzkim związana jest z przemianą białkową. Podobne znaczenie odgrywa witamina B12, która zapobiega niedokrwistości.

Dostarczając odchudzanemu organizmowi pokarmów z omówionymi powyżej składnikami oraz posługując się dokładnymi tabelami kalorycznymi, można liczyć na zrzucenie ok. 1 kg tygodniowo. Powinno się jeść pięć posiłków dziennie w trzygodzinnych odstępach czasu. Dieta może trwać od 10 dni do miesiąca. Najlepiej ją powtórzyć po kwartale.
Można jeść produkty niesłodzone i odtłuszczone, ale w bardzo ograniczonych ilościach. Pod żadnym pozorem nie wolno przekroczyć dziennego limitu 1200 kalorii.
Polecana jest osobom zdrowym, za wyjątkiem młodzieży, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Przykładowy jadłospis (do wyboru):

Śniadanie:

  • muesli z odtłuszczonym jogurtem, kawa lub herbata bez mleka i cukru;
  • omlet na parze z jednego jajka z 25 g dżemu niskosłodzonego śliwkowego, szklanka mleka 0,5%, mała mandarynka.

II śniadanie

  • kanapka z kromki (25g) chleba razowego z 1/2 łyżeczki niskokalorycznej margaryny, plasterkiem (30g) polędwicy i liściem sałaty, szklanka wody mineralnej niegazowanej;
  • 150 ml galaretki wiśniowej.

Obiad

  • gotowana lub pieczona w folii pierś kurczaka, mizeria z koperkiem, kromka ciemnego pieczywa;
  • 200ml zupy jarzynowej, ostra sałatka z makaronem, szklanka herbaty nie słodzonej z cytryną.

Podwieczorek

  • 1 średnia gruszka;
  • warzywa w sosie curry, szklanka herbaty owocowej.

Kolacja

  • jarzyny z grzankami, szklanka herbaty bez cukru;
  • ryż polany jogurtem beztłuszczowym z truskawkami, oproszony cynamonem, zielona herbata.