Zdrowa-Dieta.info - Spis Najlepszych Diet

Głodówka

15
Sty
2015

Głodówka oznacza odcięcie organizmu od spożywanych pokarmów, co zmusza go do odżywiania wewnątrzustrojowego, a tym samym spalania wszystkiego co zbędne.

Skutecznie oczyszcza i odmładza organizm, redukując poziom tkanki tłuszczowej. Ułatwia odchudzanie. Jednak jeśli jest przeprowadzana nieumiejętnie, to może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych (zaburzeń w przemianie materii, omdleń, zaburzeń rytmu serca, problemów z tarczycą, apatii). W związku z tym powinna być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarską.
W trakcie głodówki spalane są zapasy glikogenu w wątrobie, tłuszczu i białka. Wzrasta poziom białych krwinek, co poprawia odporność na infekcje. Jeśli w trakcie głodówki występują nudności lub bóle głowy, to oznaczają oczyszczanie narządów wewnętrznych.

Głodówka może trwać od 36 godzin do 12 dni. Przed jej rozpoczęciem należy przygotować organizm do kuracji. Na dwa tygodnie przed planowanym oczyszczaniem należy pamiętać o odstawieniu mięsa, słodyczy, nabiału. Trzeba też zaprzestać słodzenia napojów i zamienić jasne pieczywo na ciemne. Spożywamy więcej warzyw i owoców. Rezygnujemy z kawy i herbaty na rzecz herbatek ziołowych. Zmniejszamy stopniowo porcje żywieniowe.

Osoby, które jeszcze nigdy nie stosowały tego typu diety, powinny rozpocząć od głodówki sokowej. Polega ona na piciu maksymalnie 2 litrów dziennie świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców. Głodówka powinna trać nie mniej niż 36 godzin. Po jej zakończeniu przez kilka dni jemy grube kasze, warzywa surowe i gotowane oraz owoce.