Rostrzygamy czy lepszy jest cukier, który dodaje energii, lepiej smakuje, ale ma sporo kalorii. Czy słodzik, który jest dietetyczny, ale sztuczny. Chcesz się dowiedzieć, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Słodzik- MINIMUM KALORII

Zalety:
+ Dba o Twoją linię. Słodzik jest 200/400 razy słodszy niż cukier. Jedna mała tabletka która ma niecałe pół kalorii, słodzi filiżankę herbaty.

+ Idealny dla diabetyków. Słodziki zawierają aspartam. Składa się on z aminokwasów, a nie węglowodanów, więc nie podwyższa poziomu cukru oraz insuliny w organizmie. Słodzików mogą więc używać osoby z cukrzycą.

+ Chroni zęby. Słodziki nie są pożywkę dla bakterii z jamy ustnej. Mikroby nie poddają się fermentacji i nie wytwarzają kwasów, które uszkadzają szkliwo zębów.

Wady:
Gotowanie i pieczenie niedozwolone. Wysoka temp. powyżej 120st C, powoduje że słodzik traci swoje właściwości, a także psuje smak potrawy. Dlatego do ciast i konfitur lepiej dodawaj słodziki.

- Nie wszyscy modą go stosować. Słodziki mogą uszkadzać układ nerwowy dziecka, więc nie używaj ich, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Podsumowanie:
Może nie zastąpi smaku cukru, to powinni go stosować diabetycy. Ma znikomą ilość kalorii, dlatego używaj go, jeśli się odchudzasz . Podczas ciąży wybieraj jednak cukier, który jest bezpieczny dla dziecka.

Cukier-MAKSIMUM ENERGII

Zalety:
+ Dodaje siły. Cukier poprawia samopoczucie i dodaje energii. Podobnie jak leki antydepresyjne zwiększa poziom krążącej we krwi serotoniny, hormonu szczęścia.

+ Ma zdrową odmianę. Zamiast białego możesz używać cukru brązowego, otrzymywanego z trzciny cukrowej. Jest bardzo aromatyczny, zdrowy i ma mniej kalorii niż biały.

+ Pochodzi z natury, a nie z labolatorium. Jest pozyskiwany z buraków cukrowych i trzciny cukrowej. To naturalny składnik pożywienia, więc łatwo go strawić.

Wady:
Ukryty w wielu potrawach. Możesz łatwo nadużywać cukru, nawet o tym nie wiedząc. Jest on bowiem składnikiem większości gotowych dań oraz napojów i to nie tylko tych słodkich. Cukrem konserwuj się też musujące witaminy.

- Sprzyja nadwadze i cukrzycy. Jedna łyżeczka cukru to ok 40 kalorii. Zbyt duża ilość białych kryształków, oprócz nadwagi, podwyższa poziom cukru, co w przyszłości może wywołać cukrzycę.

Podsumowanie:
Jeśli lubisz słodkie napoje, możesz używać cukru. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar, bo dzięki temu unikniesz nadwagi i cukrzycy.