BandsTarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który waży około 15-30 g. Tarczyca ma kształt motyla, jest położona podskórnie z przodu przed tchawicą na szyi. Tarczyca wytwarza hormony, tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3), pobudzające metabolizm ustroju, utlenianie i wytwarzanie ciepła w organizmie oraz metabolizm cholesterolu. Oprócz tego, hormony tarczycy pobudzają kurczliwość i pobudliwość włókien mięśniowych, rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz czynność mięśnia sercowego.

Przysadka produkuje hormon zwany TSH, stymulujący pracą tarczycy, która wysyła do niej wraz z danymi na temat pracy do wykonania.
Tarczyca to rezewuar jodu organizmu, wpływa za pomocą tego minerału na wykorzystanie pożywienia, metabolizm, produkcję energii i ciepła. Produkuje dwa hormony – TR3 i TR4- służące jako kontener dla cząstek jodu, przekazywanych następnie do organizmów znajdujących się pod kontrolą tarczycy. TR3 i TR4 wpływają na metabolizm i rozwój komórkowy. U dzieci mają silny wpływ na wzrost i rozwój szkieletu, w póżniejszym wieku rola tarczycy dostosowana jest do wieku i aktywności.
Hormony tarczycowe kontrolują też zużycie tlenu i produkcję energii oraz ciepła, wreszcie wpływają na metabolizm węglowodanów, tłuszczów i protein.

Zburzenia pracy tarczycy
Nadczynność tarczycy to nadmiar krążących we krwi hormonów tarczycy i obecność patologicznych skutków nadmiaru tych hormonów. Najczęstszymi przyczynami nadczynności jest pobudzenie tarczycy przez grupę własnych przeciwciał (autoprzeciwciał) wytwarzanych patologicznie lub obecność gruczolaka, który wydziela hormony tarczycy niezależnie od wydzielanego przez przysadkę mózgową hormonu tyreotropowego (TSH)
Nadczynność tarczycy objawia się niedomogiem, nerwowością, utratą wagi, bezsennością, nadmiernym zużyciem energii i nadprodukcją toksyn, marznięcie, szorstkim głosem.
.
Inne zaburzenia związane z nadczynnością tarczycy:
-zaburzenia sercowo-naczyniowe
-zaburzenia nastroju, drażliwość, niepokój,
-zaburzenia miesiączkowania (aż do zaniku)
-zaburzenia trawienia, biegunki na przemian z zaparciami
-nadmiar toksyn w skórze, mięśiach i tkance łącznej
-zaburzenia skóry
-zmarszczki
-zwiotczenie tkanek i mięśni
-przedwczesne starzenie się
-plamy i przebarwiena

Niedoczynność tarczycy

Prowadzi do do zburzeń , które mogą mieć różną postać, zależne od stopnia niedoczynności i wieku osoby. Niedoczynność tarczycy to niedobór krążących we krwi hormonów tarczycy i obecność patologicznych skutków niedoboru tych hormonów. Choroba ta spowodowana jest najczęściej uszkodzeniem gruczołu (np. przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu immunologicznym, leczeniem nadczynności tarczycy radiojodem lub szkodzeniem operacyjnym Niedczynnośc zdarza się częściej u kobiet, ale może też dotkąć dzieci. Przyczyny są rozmaite, związane z genami lub niedoborem jodu w wodzie pitnej albo diecie. Niedoczynność tarczycy może przyspieszyć rozwój miażdżycy i jej powikłań
Objawy często nie wskazują jednoznacznie na niedoczynność tarczycy, początkowo są lekceważone. Dopiero badanie krwi wykazuje powód, ale wtedy choroba jest już rozwinięta

Objawy nadczynności tarczycy:

-uczucie zmęczenia, apatia, brak entuzjazmu
-zaburzenia snu i skurcze
-poranne zmęczenie i olbrzymia senność wieczorem
-przybieranie na wadze 5-10kg mimo że nawyki żywieniowe się nie zmieniły
-zmęczenia nawet po niewielkim zmęczeniu
-suchośc skóry mimo stosowania kremów
-obrzmienie twarzy, opuchlizna pod oczami, wypadanie włosów
-obrzękina nogach, zatrzymywanie wody

Jak uzupełnić niedobór jodu?
Duża ilość jodu znajduje się w warzywach, owocach, produktach zbożowych i mlecznych.. Dobrym żródłem są ryby morskie. Przykładowo dorsz zawiera średnio 110 mikrogramów jodu w 100 g produktu; łosoś – 44 mikrogramy/100 g produktu, płastuga – 52 mikrogramy/100 g produktu, makrela wędzona – 40 mikrogramów/100 g produktu, śledź – 30 mikrogramów/100 g. Ponadto źródłem jodu są glony i morszczyny morskie, sól kuchenna. Możemy też zakupić preparat apteczny.
Dzienne zapotrzebowanie na jod w mikrogramach wynosi dla niemowląt – 90 mikrogramów, dla dzieci do lat 6 – 90 mikrogramów, starszych – 120 mikrogramów, a u kobiet ciężarnych i karmiących piersią 200 mikrogramów.

Jod i odchudzanie!!!
-jod wspomaga spalanie nadmiaru tłuszczu, zasobność jodu w diecie umożliwia wytworzenie tyroksyny i trójjodyrozyny w niezbędnej ilości dla efektywnego spalenia substancji energetycznych
-hormony tarczycy pobudzają przemianę materii. Tyroksyna i trójjodyrozyna pobudzają tempo przemiany materii. Jak łatwo zrozumieć wyraża się to zwiększonym spalaniem tlenu, glukozy i tłuszczów na poziomie komórkowym. A to po prostu definicja przyśpieszonego odchudzania się
- idealnym środkiem wspomagającym odchudzanie jest jod w postaci związków organicznych (naturalnych). Modelowym jest popularny susz morszczynu.