Z najnowszych badań wynika, że szybki intensywny trening ze zmieniającą się szybkością biegu jest lepszy w spalaniu tkanki tłuszczowej niż bieg w stałym tempie.

Trening interwałowy polega na przeplataniu ćwiczeń o wysokim poziomie intensywności z treningiem o niskiej intensywności.Trening służy poprawie wydolności, sprawności fizycznej, jak również stanowi skuteczne rozwiązanie w walce z nadmiarem kilogramów.

Trening interwałowy powinien trwać od 5 do 25 minut wraz z rozgrzewką bez przerw między seriami. Najbardziej klasyczną wersją opisywanego treningu jest zamienne zastosowanie truchtu ze sprintem, ale możemy również stosować tą metodę np. na rowerku stacjonarnym, podczas dźwigania ciężarów czy podczas pływania

Udowodniono, że trening interwałowy sprawia, że organizm szybciej wykorzystuje naszą tkankę tłuszczową do uzupełnienia enargii podczas ćwiczeń. Tym samym tracimy zbędne kilogramy.

Przykładowy trening interwałowy:

Rozgrzewka:
Krążenie ramionami, biodrami,
Skłony do boku  do podłoża, skrętoskłony w opadzie tułowia.
Skiping A, B, C w miejscu
Rozciąganie różnego typu

Trening właściwy:

Czas treningu nie musi trwać od razu 25 minut. Jeżeli jesteśmy początkujący zacznijmy od 10- 15 minut i powoli zwiększajmy okres treningu. Organizm  nasz powoli adaptuje się do wysiłku, dlatego powinniśmy zmieniać z tygodnia na tydzień trening poprzez wydłużenie czasu treningu lub zwiększenie jego intensywności.

YouTube Preview Image

Ten sam trening możemy zastosować na rowerku stacjonarnym, zamiast bieganie będzie pedałowanie.

YouTube Preview Image

Jeżeli wybieramy się w teren, aby wykonać trening interwałowy warto zadbać o dobre obuwie. Ja kupuje najczęściej w sklepie Sarafis.pl z uwagi na dobre ceny i prawie zawsze darmową dostawę.